26.12.15
Praha 8.listopadu 2015 – Měsíc přípravy na halovou sezónu 2016 je za námi. V celoročním plánu přípravy jsme na pátý týden tréninkového procesu naplánovali pro všechny členy skupiny odpočinkový týdenní mezocyklus. Sportovci tedy relativně odpočívali, neměli žádné volno, ale tréninkové dávky byly nižší, než v minulých týdnech a naproti tomu trenér Luděk Svoboda měl týden nabitý událostmi – přednáška na FTVS a jednání sekce sprintu před novou sezónou.
Celá naše skupina má za sebou vydařený první měsíc, absolvovali jsme v něm necelé dva týdny pobytu na soustředění na Zadově. Velmi nás těší, že se zatím všem vyhýbají nemoci (vliv na to má určitě pěkné, na podzim až neskutečně teplé počasí) a ani jiné zdravotní problémy, omezující trénink, nikoho ze skupiny nepotkaly. Petr Svoboda si občas stěžuje na bolest okostice na holeni, ale to bude zřejmě ze střídání různých povrchů – lesní cesty, travnaté hřiště, asfaltové kopce, běh na sjezdovce a běhání po tartanu. Věřím, že až přejdeme na trénink do haly, tak se to spraví. Petra Peňáze tři dny pobolívalo koleno, ale rychle to ustoupilo,Josef Polách měl zase lehký problém se šlachou pod palcem nohy, ale jediná návštěva uMudr. Nedělkyproblém vyřešila. Zcela bez problémů byl David Sklenář, který tvrdí, že tak dlouho bez nemoci snad nikdy v životě nevydržel a podobně je na tom iLukáš Svoboda. Záda trápí po posilování Tomáše Jonáše a tak budeme muset vynechávat některé cviky, zejména mrtvé tahy a přemístění, při nichž se stav jeho zad zhoršuje. Nahradíme to jinými cviky na stejné partie těla. Zdravotní problémy nemá ani Martin Jansky, ten však trénuje trochu odlišně, většinou ve skupině stejně starých „žáčků“ a má i odlišnou náplň tréninků. Čekají jej ještě v listopadu a v prosinci žákovské závody a tak se stále udržuje i v oblasti rozvoje rychlosti. V jeho věku to však není na škodu.
Minulý týden byl tedy odpočinkový, to však neznamenalo, že jsme neudělali šest tréninkových fází a také diskutovali o dopinkové aféře ruských atletů. Ostatně Petrův názor si můžete přečíst v naší rubriceNAPSALI O NÁS. Trenér využil volnějšího týdne ke splnění svých trenérských povinností a to odpřednášet na FTVS na téma roční tréninkový cyklus špičkových překážkářů. Studentům dálkového studia v pátek 6. listopadu neřekl žádná čísla objemů z tréninkuPetra Svobody (ta jsou vždy zavádějící), ale pojal celou přednášku obecně s důrazem na skladbu tréninku, rozvrstvení prostředků do RTC a zaměřil se hlavně na možné chyby, které se při nesprávné kombinaci tréninkových prostředků mohou v průběhu ročního cyklu vyskytnout a jimž je třeba se vyvarovat při tvorbě plánu. Páteční trénink skupiny však stihnul celý. To v sobotu museli jít všichni trénink sami, bez trenérova dohledu. Na Strahově se totiž konal tradiční podzimní seminář trenérů reprezentantů, kde se hodnotila uplynulá sezóna (velmi stručně) a probírala se termínovka na nadcházející rok, sestavoval se seznam atletů zařazených do reprezentačních výběrů seniorů, do 23 let, juniorů (U20) a dorostu (U18). Trenéři byli během skoro šesti hodin trvání schůze seznámeni i s hodnotami limitů pro HMS, ME, MSJ (nově MS U20), ME U18 a OH. V neposlední řadě se trenéři seznámili i s kritérii podle nichž se budou rozdělovat prostředky ČAS na přípravu atletů pro rok 2016.
Jak to vše dopadlo pro naši skupinu? Nejprve začnu limity. Pro HMS v Portlandu je limit na 60 m překážek 7,72, pro ME v Amsterodamu na 110 m překážek 13,80, pro MSJ (MS U20) je na stodesítku limit 13,87 a pro ME U 18 je požadovaný čas na 110 m překážek 14,10, (resp. B limit 14,24). Zbývá limit na OH a ten jsme již znali dříve a Petr Svoboda má svým letošním výkonem 13,44 limit již splněný (ten limit MOV je 13,47) a stačí mu jej potvrdit splněním limitu pro ME.
V reprezentačních výběrech máme toto zastoupení. V kategorii A, v užším výběru pro HMS, ME a OH je Petr Svoboda, v širším výběru pro ME je zařazen Petr Peňáz, ve výběru do 23 let je Tomáš Jonáš a v užším výběru pro MSJ je David Sklenář.
Ze skupiny zařazení se také odvíjí finanční dotace svazu na přípravu. Borci kategorie A mají své navýšené konto mimo financí ze sekcí a kromě něj i prostředky rozdělené sekcemi na základě pořadí v evropských tabulkách roku 2015. Kategorie do 23 let (příští rok se ME U23 nekoná) a hlavně juniorská kategorie je pak odhodnocena také dle umístění v evropských tabulkách s vyřazením všech atletů, kteří už příští rok nebudou v této kategorii závodit (ročník nar. 1996) a mezi těmi si David Sklenář stojí velice dobře – je třetím nejlepším juniorem Evropy. Naše částka z prostředků ČAS tak bude pro příští rok srovnatelná s rokem letošním…
O penězích se vždy diskutuje nejvíce a tak byly připomínky trenérů v této oblasti nejčastější. Navzdory tomu, že se stále zvyšuje celkový rozpočet svazu, na přípravu reprezentantů je již několik let přidělena stejná částka a při tom náklady na vše, co se týká soustředění, letí všude na světě - ceny za pobyt a především za stravu - nahoru a podobně letí i kurz Eura k České koruně. To co jsme před pěti lety pořídili v přepočtu na koruny za 15 000 Kč, stojí dnes 23 000 a více… Tak snad to pochopí i ekonomické oddělení ČAS…
zdroj:odkaz
Naše nadstandardní služby více informací
Poliklinika Řepy Praha: 724 303 591